Obraz Alt

CWS Szkolenia

  /  Artykuły   /  Dry needling

Dry needling

DRY NEEDLIG/ SUCHE IGŁOWANIE/ IGŁOTERAPIA

Pod takimi nazwami możemy znaleźć wiele informacji odnośnie innowacyjnej metody walki z bólem i napięciami w układzie mięśniowo- powięziowym.

Wiele osób tą metodę fizjoterapii nazywa „Akupunktura”.

Czy słusznie? Otóż nie.

Akupunktura wywodzi się z Chin, jest częścią medycyny niekonwencjonalnej. Wprowadzając igły w określone miejsca na ciele mamy wywołać różnego typu reakcje organizmu, likwidować choroby oraz unormować energię, która istnieje w ludzkim ciele.

 

DRY NEEDLING zaś bazuje na typowo naukowym, medycznym podejściu. Działanie igłoterapii jest poparte naukowymi badaniami.
Igłami działamy na powięź mięśni, włókna mięśniowe oraz mięśniowo- powięziowe punkty spustowe (MPPS).

Wszystkie te struktury mogą wywoływać określone dolegliwości bólowe w miejscu ich występowania oraz w odległych rejonach ciała.

Wprowadzając igłę w konkretną strukturę jesteśmy w stanie wprowadzić ciało w stan relaksu oraz rozluźnienia mięśni co prowadzi do zmniejszenia dolegliwości.
Znacząca większość objawów bólowych wywołana jest poprzez nadmierne napięcie układu mięśniowego oraz utworzenie się MPPS.

Popularna rwa kulszowa” bardzo często jest wywołana poprzez mocne spięcie mięśni prostowników grzbietu odcinka lędźwiowego, mięśnia gruszkowatego lub innych mięśni w tym rejonie ciała.
Działając igłoterapią jesteśmy w stanie precyzyjnie dotrzeć do głębszych struktur i zlikwidować bezpośrednio przyczynę!

Suche igłowanie doskonale sprawdza się w stanach ostrych, kiedy ból jest na tyle duży, że uniemożliwia funkcjonowanie oraz poruszanie się. Metody manualne sprawiają ból, a zabiegi z fizykoterapii (prądy, laser, magnetronic) nie przynoszą efektu.

Kiedy możemy zastosować DRY NEEDLING:

– bóle napięciowe, bóle pleców, bóle głowy, migreny
– stany ostre: rwa kulszowa, rwa barkowa
– urazy i kontuzje u sportowców. Kontuzje ostre, siniaki, obrzęki, kontuzje z przeciążenia
– łokieć tenisisty, łokieć golfisty, bolesny bark, zapalenie ścięgna achillesa
– udrożnianie układu limfatycznego- obrzęki
– pobudzanie układu nerwowego, neuroapatie oraz zaburzenia wywołane przez ucisk na nerwy/ korzenie nerwowe przez napięte mięśnie
– stan po rekonstrukcji więzadeł, zabiegach chirurgicznych
– terapia blizn świeżych oraz długotrwałych

I wiele, wiele innych!

mgr Mateusz Kawalec