fbpx
Obraz Alt

CWS Szkolenia

  /  Artykuły   /  Hormony, a redukcja tkanki tłuszczowej

Hormony, a redukcja tkanki tłuszczowej

📌Jak układ hormonalny wpływa na funkcjonowanie całego organizmu?
📌Jakie są głównie przyczyny zaburzeń gospodarki hormonalnej?
📌Czy praca układu hormonalnego wpływa na poziom tkanki tłuszczowej?
📌Czy zbyt wysoka masa ciała wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego?

Jeśli tak koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Układ hormonalny niewątpliwie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a także na metabolizm i samopoczucie.
W gabinecie dietetyka coraz częściej pojawiają się osoby, które borykają się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, począwszy od insulinooporności poprzez zespół policystycznych jajników, po zaburzenia wydzielania hormonów płciowych czy niedoczynność tarczycy. Do powstawania powyższych schorzeń przyczynia się nieprawidłowa dieta i styl życia, a co za tym idzie to dieta jest jednym z kluczowych elementów ich leczenia.

Wśród przyczyn powstawania wymienionych zaburzeń wyróżnić można także nadmierny stres, brak snu, a także nadmierną aktywność ruchową lub jej brak. Jak widać jesteśmy w stanie wpływać za równo na poprawę jak i pogorszenie stanu zdrowia, wyników badań i samopoczucia stosując nieodpowiednie podejście żywieniowe i treningowe. Zadaniem dietetyka jest niewątpliwie ustalenie jadłospisu tak, by wspomóc powrót do zdrowia i wspierać leczenie pacjenta. Tymczasem niejednokrotnie niezrozumienie funkcjonowania układu hormonalnego i dieta niedostosowana do istniejących problemów zdrowotnych może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia i braku efektów na wadze. Do kluczowych zadań w pracy dietetyka możemy więc zaliczyć dokładny wywiad i ocenę wyników badan krwi na potrzeby dostosowania diety, co pozwoli wychwycić ewentualne symptomy zaburzeń oraz dostawać jadłospis.

Praca układu hormonalnego może być także ściśle powiązana z poziomem tkanki tłuszczowej w organizmie. Zarówno jej bardzo niski poziom, jak i nadmiar wpływa negatywnie na poziomy i proporcje poszczególnych hormonów. Niski poziom tkanki tłuszczowej, restrykcyjne diety, zbyt intensywne treningi i niedobory pokarmowe mogą prowadzić do nadmiernego wydzielania hormonu stresu, a co za tym idzie zaburzyć wydzielanie hormonów płciowych, zmniejszyć wrażliwość insulinową oraz zaburzyć wytwarzanie hormonów tarczycy. To wszystko zaś przyczynia się do spowolnienia procesów metabolicznych i przybierania na wadze. Dietetyk powinien więc posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat układu hormonalnego człowieka, aby w przypadku zaburzeń jego funkcjonowania, mógł w stanie skutecznie poprowadzić zdrową redukcję masy ciała.

Z drugiej strony, wysoka masa ciała i nadmiar tkanki tłuszczowej mogą prowadzić do zaburzeń proporcji hormonów, problemów z płodnością i zaostrzenia stanów zapalnych. Układ hormonalny można więc porównać do systemu naczyń połączonych, gdyż pomiędzy ich wydzielaniem zachodzi wiele zależności. Z tego względu najczęściej mamy do czynienia z całym szeregiem zaburzeń układu hormonalnego. Warto więc poznać i zrozumieć poszczególne procesy fizjologiczne i zależności hormonalne, aby móc zoptymalizować podejście dietetyczne i treningowe do istniejących problemów zdrowotnych oraz prowadzić działania tak, by nie przyczyniać się do ich powstawania.

mgr Paulina Limanowska

Opublikuj komentarz