Obraz Alt

CWS Szkolenia

  /  Artykuły   /  Hormony, a redukcja tkanki tłuszczowej

Hormony, a redukcja tkanki tłuszczowej

?Jak układ hormonalny wpływa na funkcjonowanie całego organizmu?
?Jakie są głównie przyczyny zaburzeń gospodarki hormonalnej?
?Czy praca układu hormonalnego wpływa na poziom tkanki tłuszczowej?
?Czy zbyt wysoka masa ciała wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego?

Jeśli tak koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Układ hormonalny niewątpliwie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a także na metabolizm i samopoczucie.
W gabinecie dietetyka coraz częściej pojawiają się osoby, które borykają się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, począwszy od insulinooporności poprzez zespół policystycznych jajników, po zaburzenia wydzielania hormonów płciowych czy niedoczynność tarczycy. Do powstawania powyższych schorzeń przyczynia się nieprawidłowa dieta i styl życia, a co za tym idzie to dieta jest jednym z kluczowych elementów ich leczenia.

Wśród przyczyn powstawania wymienionych zaburzeń wyróżnić można także nadmierny stres, brak snu, a także nadmierną aktywność ruchową lub jej brak. Jak widać jesteśmy w stanie wpływać za równo na poprawę jak i pogorszenie stanu zdrowia, wyników badań i samopoczucia stosując nieodpowiednie podejście żywieniowe i treningowe. Zadaniem dietetyka jest niewątpliwie ustalenie jadłospisu tak, by wspomóc powrót do zdrowia i wspierać leczenie pacjenta. Tymczasem niejednokrotnie niezrozumienie funkcjonowania układu hormonalnego i dieta niedostosowana do istniejących problemów zdrowotnych może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia i braku efektów na wadze. Do kluczowych zadań w pracy dietetyka możemy więc zaliczyć dokładny wywiad i ocenę wyników badan krwi na potrzeby dostosowania diety, co pozwoli wychwycić ewentualne symptomy zaburzeń oraz dostawać jadłospis.

Praca układu hormonalnego może być także ściśle powiązana z poziomem tkanki tłuszczowej w organizmie. Zarówno jej bardzo niski poziom, jak i nadmiar wpływa negatywnie na poziomy i proporcje poszczególnych hormonów. Niski poziom tkanki tłuszczowej, restrykcyjne diety, zbyt intensywne treningi i niedobory pokarmowe mogą prowadzić do nadmiernego wydzielania hormonu stresu, a co za tym idzie zaburzyć wydzielanie hormonów płciowych, zmniejszyć wrażliwość insulinową oraz zaburzyć wytwarzanie hormonów tarczycy. To wszystko zaś przyczynia się do spowolnienia procesów metabolicznych i przybierania na wadze. Dietetyk powinien więc posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat układu hormonalnego człowieka, aby w przypadku zaburzeń jego funkcjonowania, mógł w stanie skutecznie poprowadzić zdrową redukcję masy ciała.

Z drugiej strony, wysoka masa ciała i nadmiar tkanki tłuszczowej mogą prowadzić do zaburzeń proporcji hormonów, problemów z płodnością i zaostrzenia stanów zapalnych. Układ hormonalny można więc porównać do systemu naczyń połączonych, gdyż pomiędzy ich wydzielaniem zachodzi wiele zależności. Z tego względu najczęściej mamy do czynienia z całym szeregiem zaburzeń układu hormonalnego. Warto więc poznać i zrozumieć poszczególne procesy fizjologiczne i zależności hormonalne, aby móc zoptymalizować podejście dietetyczne i treningowe do istniejących problemów zdrowotnych oraz prowadzić działania tak, by nie przyczyniać się do ich powstawania.

mgr Paulina Limanowska